maska klik logo

Prohlášení Vlasteneckého fóra

k projevu kancléřky SRN Angely Merkelové dne 20. června 2018 na německém Dni útěku a vyhnání

22. června 2018 

Představitelé 9 nezávislých spolků České republiky sdružených do Vlasteneckého Fóra na svém pravidelném jednání dne 22. 6. 2018
projednali obsah projevu kancléřky SRN Angely Merkelové, který pronesla na německém Dni útěku a vyhnání

 

a vydali toto prohlášení

 

Když kancléřka SRN Angela Merkelová řečnila na německém „Dni útěku a vyhnání“, moc dobře věděla, co její slova způsobí v České republice. „Vyhnání a útěk Němců byly především bezprostředním následkem Němci započaté druhé světové války a nevýslovných zločinů nacionálněsocialistické diktatury. To ale nemění nic na tom, že pro vyhnání neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění. Až dva milióny lidí přišly následkem vyhnání a útěku o život. Další milióny se musely vyrovnat se ztrátou domova, majetku či přátel a začít nový život ve válkou zničené zemi.“  

Občanské spolky sdružené ve Vlastenecké fóru – váhou autority mnohých svých členů postižených vyhnáním z českého pohraničí v roce 1938 po Mnichovské dohodě, účastníků národního boje za osvobození Československa z německé nacistické okupace, válečných veteránů, čs. politických vězňů německých nacistických věznic, káznic a koncentračních táborů a dalších, důrazně protestují proti veřejně deklarovanému stanovisku německé kancléřky Angely Merkelové, dle níž neměl a nemá poválečný transfer Němců do Německa ze zemí sousedících s Německem morální ani politické ospravedlnění. Takový vskutku nehorázný výrok nemá omluvu. Zejména v době kdy si občané České republiky připomínají zlo a teror německých nacistů v období heydrichiády, kdy si připomínáme vyvražděné Lidice, Ležáky, kdy se skláníme před hrdinstvím těch, co dali svoje životy v boji s nacismem, který vzešel z německé země a tam také byl na hlavu poražen spojenými silami celého světa. Méně slov a pokora by zde slušely německé kancléřce, která se vyjadřuje k tomu, co je už neměnným časem historie.

Spolky sdružené ve Vlasteneckém fóru oceňují okamžitý, striktní a věcný přístup českých politiků, kteří ihned po zveřejnění prohlášení kancléřky A. Merkelové jej odmítli. 

Hluboký nesouhlas vyjádřil prezident ČR Miloš Zeman, absolutní nepřijatelnost premiér ČR Andrej Babiš, poslanci PČR Jaroslav Foldyna, Miloslava Vostrá a další.

 


Občanské spolky sdružené ve Vlasteneckém fóru:


Český svaz bojovníků za svobodu,

Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých, z.s.,

Kruh občanů ČR vyhnaných v roce 1938 z pohraničí, z.s.,

Společnost Ludvíka Svobody, z.s.,

Slovanský výbor ČR, z.s.,

Svaz vojenských veteránů ČR, z.s.,

Vlastenecké sdružení antifašistů, z.s.,

Klub českého pohraničí, z.s.,

České mírové fórum, z.s.